Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Kaş aldırmak

Sual: TV baykuşlarından biri, (Kaş aldırmak erkeğe caiz olduğuna göre, kadına da caiz olur) dedi. Kadına haram değil mi?
CEVAP
Erkeğe caiz olup da, kadına haram olan, kadına caiz olup da, erkeğe haram olan şeyler çoktur. Erkeğe caiz olup, kadına caiz olmayanlara örnek verelim:
1- Kaşlarını inceltmek, kadına haramdır, erkeğe ise, kaşlarını düzeltmesi caizdir. (Hindiyye)

Allahü teâlânın yaratmasını değiştirmek haramdır. Eğer kadının sakalı biterse, onu yok etmesi haram olmaz. Kadının, kocasına veya başkalarına güzel görünmek için, yaratılışındaki bir şeyi çoğaltması, eklemesi veya azaltması caiz değildir. Kaşlarının arasındaki tüyleri alabilir. (Berika)

Bir hadiste buyuruluyor ki: (Kaşlarını cımbız veya başka bir âletle alanlar, yüzlerine güzellik vermek için yanaklarını çizerek Allah’ın kendilerine verdiği şekli değiştirenler lânetlenmiştir.) [Buharî]

Kadının biri, (Ya Resulallah, evli kızımın hastalık sebebiyle saçları döküldü. İğreti bir saç takmam uygun mudur?) diye sorunca, Resulullah efendimiz, (Hak teâlâ, iğreti saç takanı ve taktıranı lânetlemiştir) buyurdu. (Müslim)

Kadının, insan saçını, kendi saçı arasına örerek birleştirmeyip de, kendi saçına iplikle, bez şeritle bağlamasının ve hayvan kılları eklemenin haram olmadığı İbni Âbidin’de, Hadika’da ve Fetava-i kübra’da yazılıdır. İnsan ve hayvan kılından ve naylon gibi ipliklerden yapılmış olan, peruk denilen takma saçları kullanmanın caiz olduğu anlaşılıyorsa da, ihtiyaç ile ziyneti birbirine karıştırmamalı. İhtiyaç için caiz olan şeyi, süs, gösteriş için takmak caiz değildir. Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının başını ve kendi saçlarını perukla örtmesi caiz ve lazım olur. Zaruret olunca, avret yerlerini mümkün olan her şeyle örtmek gerekir. Günahı yalnız saçını vermiş olana ve bakanadır. Peruk takarak sokağa çıkmak, zaruret olmadan caiz değildir; çünkü kadınların yabancılara süslenmeleri haramdır. (S.Ebediyye)

2- Kürklü, göz alıcı elbise giyerek, ziynetlerini göstererek sokağa çıkmak, kadına caiz değil, fakat erkeğe caizdir. (S.Ebediyye)

3- Koku sürünüp sokağa çıkmak, kadına ne niyetle olursa olsun caiz değil, ama erkeğe sünnete uymak niyetiyle caizdir. (Hindiyye)

Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki: (Kadın sokağa çıkarken koku sürünmesin.) [Müslim]

Kadına caiz olup, erkeğe caiz olmayanlara örnek:
1- İpek ve altın, yabancı erkeklere göstermemek şartıyla kadına caiz, erkek için ise, kimseye göstermese de, ipek ve altın yüzük haramdır. (Tahavi)

Bir hadis-i şerifte, (Altın ve ipek, kadına helâl, erkeğe ise haramdır) buyuruldu. (Taberanî)

2- Küpe, bilezik, kolye gibi takılar da yabancı erkeklere göstermemek şartıyla kadına caiz, erkeğin ise bunları takarak kadınlara benzemesi haramdır. (Redd-ül muhtar)

Kaşları almak
Sual:
(Kaşları aldırmak bir uygunsuzluğu düzeltmek için yapılırsa erkek olsun kadın olsun fark etmez caiz olur) deniyor. Erkek ve kadın için bu farklı değil mi?
CEVAP
Erkek ve kadın için farklıdır. Erkeklerin cemal için peruk takmaları caiz, kadınların zaruretsiz peruk takmaları yasaklanmıştır.

Cemal, çirkinliği gidermek, vakar sahibi olmak ve şükretmek için, nimeti göstermek demektir.

Erkeklerin cemal niyetiyle şık ve süslü giyinmeleri caiz, kadınların, süslü giyinmeleri yasaktır. Erkeklerin cemal niyetiyle kaşlarını düzeltmeleri caiz, kadınların kaşlarını almaları yasaklanmıştır. Erkek kürklü palto giyebilir, kadın kürklü manto giyemez. Erkek gümüş yüzük takabilir, kadın gümüş de takamaz. Erkek çizme giyebilir, kadın giyemez. Kısacası, kadın, hiçbir ziynetini yabancıya gösteremez, sadece evinde kullanabilir.
 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
27 Kasım 2021 Cumartesi
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net