Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Sigara ve saygısızlık

Sual: Felsefeci bir hoca, (Sigaranın haram olduğuna dair en büyük delil şudur. Sen Resulullahın huzurunda sigara içebilir misin?) diyor. Sonra kendisi cevap veriyor, (İçemezsin, içersen saygısızlık olacağı için küfür bile olur. O halde, Resulullahın huzurunda içilmeyen bu mereti Allah’ın huzurunda nasıl içersin?) diyor. Hocanın sözü doğru değil mi?
CEVAP
Çok yanlış bir kıyas. Peygamber efendimizin huzurunda yapılamayan ve Allah’ın huzurunda yapılmasında mahzur olmayan çok şey vardır. Mesela bir kimse, Resulullahın huzurunda hela ihtiyacını yapamaz, eşi ile beraber olamaz. Ama bunları Allah’ın huzurunda yapmak günah olmaz. Çünkü Allahü teâlânın görmediği yer yoktur. Bunun için sigaraya bir delile dayanmadan haram demek çok veballi bir iştir. Çünkü meşhur olan helale haram, harama helal demek küfür olur.

Allah’ın görmediği şey olmaz
Sual: İçkinin kötülüğünden hiç bahsetmeyen, fakat her fırsatta sigaranın haramlığını gündeme getiren bir hoca, (Bir edepsizliği, bir haramı, Resulullah’ın huzurunda yapabilir misiniz?) dedi. Biz de, (Elbette yapılmaz) dedik. (O hâlde sigarayı Allah'ın huzurunda nasıl içiyorsunuz? Allah görmüyor mu sanıyorsunuz? Resulullah’ın huzurunda yapılamayan bir şey, Allah'ın huzurunda hiç yapılmaz. İşte bu sebepten dolayı da sigara haramdır) dedi. Hocanın kıyası doğru mudur?
CEVAP
Doğru değildir. Sigarayı içkiden daha çok kötüleyen başka bir hoca, kırk yıl önce aynı şeyi bana da sormuştu. Ona, (Resulullah'ın huzurunda yapılamayan bir şey Allah'ın huzurunda yapılamaz mı?) diye sordum. Gayet kendinden emin bir tavırla, (Elbette yapılamaz) dedi. (Bir Müslüman, Resulullah'ın huzurunda avret yerini açıp ihtiyacını giderebilir mi? Resulullah'ın gözü önünde hanımıyla beraber olabilir mi?) dedim. (Elbette, bunları yapamaz) dedi. (Peki bunları siz, Allah'ın huzurunda nasıl yapıyorsunuz? Yoksa Allah görmüyor mu sanıyorsunuz?) dedim. (Allah görmez mi, elbette görür) dedi. (O hâlde, “Resulullah'ın huzurunda yapılamayan bir şey Allah'ın huzurunda yapılamaz” demek yanlış değil mi? Nakle dayanmadan, böyle yanlış bir kıyasla sigaraya haram denir mi?) dedim. Böyle mantıksız kıyaslarla sigaranın haram olduğuna dair tam on delil gösterdi. Hiçbiri ilmî değildi. Bir de şöyle bir hikâye anlattı:
(Köylüler, Berika kitabının müellifi M. Hadimî hazretlerine, bir petek bal hediye götürüp, (Sigara haram mı?) diye soruyorlar. O zat da, (Bu balı kovandan nasıl aldınız?) diyor. Onlar da, duman vererek diyorlar. O büyük zat, “İşte, duman girince, arı nasıl kovandan çıkarsa, sigara dumanı girince, iman da böyle çıkar” buyurmuş.)

(İman çıkar demekle, sigara içmenin küfür olduğunu söylüyorsun) dedim. Berika kitabını okuduğumu, bu hikâyenin kitaptaki bilgilere aykırı ve tamamen uydurma olduğunu söyledim. Maalesef sigaraya böyle düşman olanlar olduğu gibi, günde birkaç paket sigara içip, kendine ve başkalarına zarar veren, açıkça haram işlemekten çekinmeyenler de vardır. Sigaranın zararları herkesçe bilinmektedir. Zarar verecek derecede sigara içmeyi mubah sanmak da çok yanlıştır. Bu aşırılıkların biri ifrat, diğeri tefrittir. İfrat ve tefritten uzak durmalıdır.
 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
9 Aralık 2021 Perşembe
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net