Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Sultanla görüşmek

Sultanla görüşmekte dikkat edilecek hususlar:
Hükümdar ile sohbet şerefine ulaşan edepsizlik ve küstahlıktan sakınmalı! Edepli olmalı! Huzura girerken kör gibi önüne bakarak girmeli. Çıkarken de dilsiz gibi çıkmalı! Huzurda konuşulanları hiç kimseye söylememelidir.

Hükümdarın makamında susmayı, vakarlı, ağırbaşlı olmayı bilmeli, kötü sözden, bir sözü tekrar etmekten, huzurda başkaları ile münakaşadan, başkalarının ayıplarını ortaya dökerek suçlamaktan sakınmalıdır! Yüksek sesle konuşmamalı, yavaş, özlü ve samimi bir hava içinde konuşmalı. Yüzüne söyleyemeyeceği sözü arkasından da söylememeli. Bir işi olan, hükümdarda güler yüzlülük ve o ihtiyacı dinleyecek bir ruh hâli sezmeyince ihtiyacını arz etmemelidir. Usandıracak derecede sözü uzatmamalı. Çünkü iltifat görse bile istekleri uzatmak değerinin düşmesine sebep olur. Hükümdar; birine, daha çok iltifat ederse, bu zat da şımarıp şaka yapmaya, yüksek sesle konuşmaya yeltenmemeli, hürmette kusur etmekten sakınmalıdır!

Huzurda başka biri ile de şaka veya münakaşa yapmamalıdır. Hükümdarın özel işleri ile ilgili sorulardan ve aşırı övgüden sakınmalıdır! Hükümdara, âmirlere itaat etmelidir; çünkü dine aykırı olmayan emirlerine uymak vaciptir. Böyle emirlerine uymakta acele etmelidir!
 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
23 Eylül 2023 Cumartesi
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net