Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
İhlas Vakfı Kurban Hizmetleri

İHLAS VAKFI BU SENE DE HAYIRSEVERLERİN KURBANLARINI VEKALETEN YURTİÇİ VE YURTDIŞINDA BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE KESİYOR

İhlas Vakfı, hayırseverlerin 42 yıldan bu yana büyük teveccüh göstererek, güven ve huzurla bağışladığı kurban vekâletlerini maksimum hassasiyet göstererek yurtiçi ve dışında keserek ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

İhlas Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Tuncer Akalın, yurtiçinde 38 öğrenci yurdunda 3500 ve yurtdışında 17 öğrenci yurdunda 500 olmak üzere 4000 öğrenciye hizmet ettiklerini söyleyen Akalın, “Yurt içinde 38 merkezde, yurt dışında da 14 ülkede kesimlerimizi dini vecibelere uygun olarak yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Akalın, İhlas Vakfı yurtlarında kalan öğrencilerin “Müslüman yaşadığı ülkenin kanunlarına uyar suç işlemez, dinin emirlerine uyar günah işlemez” düsturu ile anasına, babasına vatanı ve milletine hayırlı evlatlar olarak yetiştirilmesine gayret gösterdiklerinin altını çizdi.

Akalın, hayırseverlerin yurt içi ve yurt dışı kurban vekâletlerini ihlasvakfi.org.tr adresinden online olarak ya da +90 212 451 49 00 nolu telefonu arayarak verebileceklerini söyledi.

İHLAS VAKFI İLETİŞİM BİLGİLERİ
+90 212 451 49 00

ihlasvakfi.org.tr 
ihlasvakfi@ihlasvakfi.org.tr

https://facebook.com/ihlasvakfi
https://twitter.com/ihlasvakfi
https://nstagram.com/ihlasvakfi/

”İNSANLARIN HAYIRLISI, İNSANLARA FAYDALI OLANDIR”

Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan ve köklü bir geçmişe dayanan İhlas Vakfının elde ettiği başarıları hakkında değerlendirmelerde bulunan İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Tuncer Akalın, İhlas Vakfının merhum Dr. Enver Ören başkanlığında 10 Şubat 1975 yılında “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” Hadisi şerifini rehber edinerek kurulduğunu, 42 seneden beri yurt içi ve yurt dışında açtığı yurtlarda, ailesine, vatanına ve milletine faydalı on binlerce gencin yetiştiğini ve yetiştirilmeye de devam edildiğini kaydetti. Akalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl 42. kuruluş yıldönümünü idrak ettik. 42. kuruluş yıldönümü bizim için birçok mutlulukların tahakkuklarına vesile olan bir zaman dilimi olmuş oldu. Merhum Enver Ağabey başta olmak üzere, 9 arkadaşıyla beraber bundan 42 yıl önce vakfımız kuruldu. Vakfımızın gayesi ağırlıklı olarak eğitim, sağlık ve hayır işleriydi. Hem eğitim ile ilgili okulların açılması hem okullara devam eden öğrenciler için öğrenci yurtları açılması. Aynı zamanda eğitimin en mühim bir ögesi olan kültür yayınlarını, tarihimizi medeniyetimizi örfümüzü anlatan kitapların basılmasıdır. Bunların mühim bir kısmı 42 yıl içerisinde tahakkuk etti.

4000 BİN ÖĞRENCİYİ YURTLARIMIZDA BARINDIRIYORUZ

İhlas Vakfı, Türkiye genelinde 35 öğrenci yurdu, Afganistan’da 13, Kazakistan ve Kırgızistan’da 2’şer öğrenci yurdu ile toplam 4000 öğrenciyi bünyesinde barındırdıklarını, bunun yanında her yıl Ramazan ayında ve Kurban Bayramında 14 ülkede gerçekleştirdikleri kurban, iftar ve yardım organizasyonları ile on binlerce garip ve ihtiyaç sahibinin duasını aldıklarını kaydetti.

“OLGUN MÜSLÜMAN BULUNDUĞU ÜLKENİN KANUNLARINA UYAR SUÇ İŞLEMEZ, DEVLETİNE İSYAN ETMEZ. DİNİMİZİN EMİR VE YASAKLARINA UYAR GÜNAH İŞLEMEZ”

İhlas Vakfı bünyesinde yer alan yurtların merhum Enver Ören’in kuruluşta İhlas kültürünün bir parçası olarak bildirdiği “Olgun Müslüman, iyi insan” kavramı içinde, ülkenin kanunlarına uygun olarak faaliyet gösterdiğini kaydeden Tuncer Akalın, “Yurtlarımızın merhum Enver Ağabeyimizin kuruluşta İhlas kültürünün bir parçası olarak bildirdiği olgun Müslüman, iyi insan bulunduğu ülkenin kanunlarına uyan, suç işlemez, devlete isyan etmez. Aynı zamanda dinimizin emir ve yasaklarına uyarak günah işlemez buyuruyorlardı. Öğrenci yurtlarımızdaki yöneticiler tarafından her zaman bu öğrencilere anlatılır. Öğrencilerimiz de bunları bir hayat felsefesi olarak, inanç kültürü olarak kabul ettikleri için gittikleri yerlerde hem olgunluklarıyla, kanunlara bağlılıkları, devlete sadakatleri ile hep takdir toplamışlardır. Bu hem yurt içindeki öğrencilerimiz için hem de yurt dışında öğrencilerimiz için. Yurt dışındaki öğrencilerimizin çoğu diyorlar ki; biz iki fakülteden mezun olduk. Birisi mevcut fakültemiz, ikincisi İhlas Üniversitesi. İhlas Üniversitesi kültürünü aldık biz. Çünkü İhlas kültüründen merhum Enver abimizin aynı zamanda hayatta başarılı olabilmeniz için evlilikte, iş hayatında başarılı olabilmesi için 5 prensibi söylüyordu. Biz de bunları öğrencilerimize her zaman söyledik. 1 kimse ile münakaşa etmeyin, 2 her zaman güler yüzlü ve tatlı dilli olun, 3 herkes ile iyi geçinin, 4- hiç kimsenin kalbini kırmayınız, (kalp kırmak Kabe’yi yıkmaktan daha büyük günahtır, 5- sebebi hayatınız olan anne ve babanızın duasını alınız. Böyle yetiştirilen evlatlar, hep anne ve babaları tarafından taktir edilmektedir.”

İHLAS'A GÖNÜL VERENLER İÇİN BİR VASİYET

Merhum Enver Ören Ağabeyin kendilerine 2011 yılında bir tavsiyesi olduğunu ifade eden İhlas Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Akalın, şunları söyledi:

Enver Ağabeyimizin 2011 yılında bir tavsiyesi vardı, belirlediği hedef vardı. O şu anda bizim için, onu seven bu vakıftaki bütün arkadaşlarımız, İhlas’a gönül verenler için bir vasiyeti var; o da 81 il’de öğrenci yurtlarının açılması, kolejlerin açılması ve aynı zamanda hastanelerin açılması idi. Şuan çok şükür 35 üniversite öğrenci yurdumuz açık. İki öğrenci yurdumuzun inşaatı devam ediyor, Samsun’da ve Kastamonu’da. İnşallah onları Eylül ayındaki eğitim yılına yetiştirmek istiyoruz. Ayrıca projesi çizilmiş 5 şehirde de öğrenci yurtlarımızın temel atma hazırlıklarımız var. Kayseri, Aksaray, Afyon ve Sivas şehirlerinde inşallah bu yıl içerisinde bu şehirlerimizde öğrenci yurtlarımızın temellerini atmak istiyoruz. Bizim vakfımızın büyümesi son zamanlarda bir bakıma 14-15 yıldır devletimizin politikasına da paralel oldu. Devletimiz yurt dışına açıldı. Özellikle Türk Cumhuriyetlerine açıldı. Biz, 5  Türk Cumhuriyetinde faaliyetlerimizi büyüttük. Devletimiz Afrika’ya açıldı. Afrika’dan gelen öğrenciler sebebiyle bizde Afrika’ya açıldık. Bir bakıma bizim vakfımızın büyümesi, Osmanlı coğrafyasında çok sayıda faaliyetimiz oluşundandır. O coğrafyadan gelen öğrencilerimiz var. Aynı zamanda öğrenci yurtlarımız var. Mesela geçen Kurban Bayramın da yurt dışındaki 14 ülkede kurban hizmeti yaptık. Bize verilen vekalet sebebiyle gittik, kurban kestik. Afganistan’daki fakir kardeşlerimize, Somali’deki yine Osmanlı’dan bize miras kalan insanlara, Sudan’da, Endonezya’da bu tür hizmetleri yaptık. İnşallah niyetimiz bu yıl öğrenci yurtlarımızın sayısını bu bahsettiğim temeller atarak süratle artırmak ve yurt dışında da daha çok ülkeye hem kurban hizmeti, iftar hizmeti hem de öğrenci yurtlarımız ile ilgili hizmetleri götürmek istiyoruz.”

İHLAS VAKFINA 'KAMU YARARINA ÇALIŞAN VAKIF' STATÜSÜ

42’inci yılını dolduran, yurt içinde ve yurt dışında dört bin öğrenciyi bünyesinde barındıran İhlas Vakfı, Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile “Kamu Yararına Çalışan Vakıf” statüsü kazandı.

Mevcut mevzuatımıza göre eğer bir vakıf kamu yararına faaliyet yürütüyor ve gelirlerinin büyük bir bölümünü eğitim, sağlık ve kültür yani kamu yararına hizmetlerini tahsis etmişse devlet bu vakfa vergi muafiyeti tanıyor. Devlet diyor ki; 'Bu vakıf kamu yararına çalışıyor. Buna vergi muafiyeti tanıyayım ki; bu vakfın önü açılsın. Bu vakfa bağışta bulunmak isteyen insanların da buraya katkıları kolay olsun' Bu sebeple 12 Şubat 2016 tarihinde Bakanlar Kurulunun bütün üyeleri, Sayın Başbakanımız da imzalayarak Cumhurbaşkanımıza sunuldu. Cumhurbaşkanımızın imzası ile İhlas Vakfı’na vergi muafiyeti tanındı.

STATÜ, ÇEŞİTLİ KURUM VE KURULUŞLARCA İZLEME VE İNCELEME SONUCU VERİLEN KARAR

İhlas Vakfının kamu yararına bütün faaliyetleri yürüttüğü devlet tarafından da tescil edilmiş oldu. Böyle bir kararın verilebilmesi için en az 5 Bakanlık, YÖK ve birçok Genel Müdürlük araştırıyor. Birincisi Milli Eğitim Bakanlığı bütün faaliyetleri inceledi. İkincisi Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtlarımızdaki bütün faaliyetlerimizi inceledi. Maliye Bakanlığı. YÖK. Çünkü üniversite öğrencilerimize hitap eden öğrenci dallarımız vardı. İncelemeler neticesinde İhlas Vakfı şuanda öğrenci yurtlarında gerek Türkiye içerisinde gerek yurt dışında devletin yapmakta olduğu hizmetlerin yüzde 80’inin yüzde 90’ını bu sebeple biz vergi muafiyeti tanıyoruz derler ve bu verilmiş oldu.”

VERGİ MUAFİYETİ VAKIFLARA VE BAĞIŞÇILARA NE KAZANDIRIR

Türkiye’de 5 bin civarında vakıf olduğunu kaydeden Akalın, ancak bunun yüzde 5’inin vergi muafiyeti alabildiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Vergi muafiyetinin birçok faydası var. Vakfımız açısından en büyük faydası; devletimizin kabul ettiği legal ve kamu hizmeti yaptığına dair bir vesika oluyor vergi muafiyeti ile ilgili bu Bakanlar Kurulu kararı. Çünkü birçok kuruluş var şuanda. Türkiye’de 5 bin civarında vakıf var. Ancak bunun yüzde 5’i vergi muafiyeti alabiliyor. Çünkü devlet kontrolü bu şekilde diyor. Devletimiz böylece bizi kamu yararına bütün bu hizmetleri yaptığımıza dair vesikalık kararı Bakanlar Kurulunda almış oldu. Aynı zamanda devlet kamu yararına çalışan bu vakıflara vergi muafiyeti vermekte, buralara bağışta bulunacak olan iş adamlarının yıllık kazançlarının yüzde 5’i kadar bir bağışta bulunduğu takdir de bunu vergi matrahından düşürerek lider gösterme imkanı veriyor. Devlet diyor ki bana vergi vereceğine icabı halde bu vakfa sen bağışta bulun. Ben yıllık kazancının yüzde 5’i kadar olan bu bağışını gider kabul etmeni kabul ediyorum diyor. Ayrıca bir kısım tapuda ve bağışçıların gayrimenkullerini vakıfa bağışlamada tapu harcından veraset ve intikal vergisinden de muafiyet tanıyarak daha kolay şekilde hayırseverlerin vakfa bağışta bulunmasına imkan sağlıyor ve kanuni bir alt yapı kurmuş oluyor. Çok şükür biz şuanda bütün imkanlara sahip olduk. İnşallah devletimizin bu güveni sebebiyle de biz gerek Türkiye’deki çalışmalarımıza, gerek Osmanlı coğrafyasında Türkiye’ye gönül bağlamış, asırlardır Osmanlı'nın himayesi altında yaşamış, buradan 'imdat' diye feryat eden insanlara yardımcı olacağız.”

 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
4 Ekim 2023 Çarşamba
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net