Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Emojiler hakkında

Sual: WhatsApp’ta kullanılan Emoji veya Smiley denilen işaretler için, bir arkadaşımın gönderdiği şu mesaj uygun mudur?

Bunlar Yahudilerin ve Hristiyanların kullandığı sembollerdir:

Açıklama: cid:image001.jpg@01D105D8.C65B44C0

Sakın bunları kullanmayın. Çünkü, (Hangi grubun geleneğini, âdetlerini çoğaltır yayarsanız onlardan olursunuz) hadis-i şerifinde bildirilen tehlikeye maruz kalırsınız. Her yaptığımıza, her yediğimize, her giydiğimizin üzerindeki desenlere dikkat edelim. Onlar bizim dikkatsizliğimizle besleniyorlar. Siz de bu mesajı başkalarına gönderin.

CEVAP
Hayır, bu mesajı göndermek uygun değildir. Ayrıca hadis-i şerifi de değiştirmişler. Doğrusu, (Bir kavme benzeyen onlardan olur) buyuruluyor. Buradaki benzemek, ibadetlerde benzemektir. Kılık kıyafetle, âdetlerle ilgili şeylerde benzemek günah değildir. Smiley veya kızgınlık işareti kullanmak günah değildir. Çirkin olmayan âdetlerde kâfirlere benzemek günah olmaz. İbadette kâfirlere benzemek bazı yerlerde mekruh, bazı yerlerde haram, bazı yerlerde küfür olur. Mesela haç, zünnar takan kâfir olur. Fakat kâfir gömleği giymek, saç uzatmak, kâfirlerin kullandıkları kaşıkları, çatalları, tabakları kullanmak, smiley işareti kullanmak günah olmaz. Çünkü bunlar âdettir. Demek ki, onların kullandığı her şeye haram veya küfür demek yanlıştır. O işaretlerin içinde haç veya kilise işareti de var. Böyle dîni sembolleri mecbur kalmadıkça kullanmak, elbette uygun olmaz. Mecbur olunca, bunlar da kullanılabilir.

Bu ve benzeri mesajları ona buna göndermek birçok yanlışlara ve fitnelere sebep olur. Emr-i maruf yapmak çok hassas iştir, bu işle görevli ve yetkili kişiler yapar. Diğerlerinin görevi, sadece doğru kitapları vermek ve başka hiçbir şeye karışmamaktır.

 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
27 Kasım 2021 Cumartesi
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net