Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Nefs namaza düşmandır

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Namaz vakti girince, hemen namazı kılmalı, başka şeylerle uğraşmamalı. Çünkü namaza mâni olan işte hayır yoktur.

Namaz dinin direğidir. Namaz kılan, dinini kurtarır. Terk eden ise dinini yıkmış olur. Ehl-i sünnet âlimleri, (En büyük günah, namaz kılmamaktır) buyuruyorlar.

Allahü teâlâ, nefse düşmandır. Nefs de namaza düşmandır. Namaz kılanın nefsi feryat eder. Nefsi, (Namaz kılma) diye ısrar eder. Bıraktıramazsa, bu sefer bozdurmaya uğraşır, rekâtları şaşırtır.

(Kulun, Allah’a en yakın olduğu an, secdede olduğu zamandır) hadis-i şerifi gösteriyor ki, namazdayken insan, Allahü teâlâya yakın olduğu gibi, secdede ise daha yakın oluyor. Buradaki yakınlık, Allah’ın sevgisine ve rızasına kavuşmak demektir.

Büyük zatlar, (Cephede kılınan namazın sevabı Kâbe-yi muazzamada, Medine-i münevverede kılınan namazdan daha sevaptır. Dinimize hizmet edenlerin kıldığı namaz, cephede kılınan namazdır) buyuruyorlar. İnsan, namazı tek başına kılarsa 1, evde cemaatle kılarsa 27, camide cemaatle kılarsa 50, büyük camide kılarsa 500, Mescid-i Aksa’da kılarsa 5 bin, Mescid-i Nebevî’de kılarsa 50 bin ve Mescid-i Haram’da kılarsa 100 bin misli sevab kazanır, ama cephede kılarsa, 700 bin misli sevab kazanır.

Cephe, sadece savaş yeri değildir. Dinimize hizmet edilen her yer cephedir. Bu cephe, zaruretsiz terk edilemez. Farzların yanında nâfileler, deniz yanında damla kadar bile değildir. Her an cephede olduğunun şuuruyla hizmet edenlerin ecri, elbette daha çok olur.

Çocuklarımızı yanımızdan ayırmamalı. Onların hem abisi, hem babası olmalı. Onları iyi yerlere götürmeli. Namazın önemini onlara anlatmalı, çünkü evladın yaptığı her şey, ana babaya misliyle yazılır. İyilik yapıyorsa iyilik, kötülük yapıyorsa kötülük yazılır.

Çocukların kalblerini dünya işleriyle karartmamalı, oyuna fazla vakit ayırmamalı, onlara büyük zatların sevgisini vermeli, ilmihâl bilgilerini ve Kur’ân-ı kerimi mutlaka öğretmeli. Çocuğuna Kur’ân-ı kerim okutan ana babaya çok sevap yazılır. Çocuk daha elif harfini okuduğu zaman, babasına (Oğlun bugün Kur’ân-ı kerimden bir harf öğrendi) diye berat götürülür. Babası Kâbe’yi ziyaret sevabı alır, vefat etmişse Cennete gider.
 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
17 Ocak 2022 Pazartesi
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net