Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Hannâs isimli şeytanın vazifesi

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
İblis, bir gün adamlarını çağırır, (Size görev veriyorum. İçinizde en başarılı fitneci kimse, onu lider yapacağım. Benim için en makbul olanınız, fitnede en başarılı olandır. Şimdi hepiniz işlerinize dağılın) der.

İblis'in adamları bir müddet sonra geri dönüp rapor vermeye başlarlar. Biri, (Ben namazlarında şaşırttım) der, diğeri, (Ben oruçlarını bozdurdum) der, bir diğeri de, (Ben abdestlerini 30 defa aldırdım) gibi şeyler söyler. İblis, bunlara tek tek, (Tamam, geç!) der. Bir tanesi gelip, (Ben karıyla kocanın arasını açtım. Önce aralarına bir kıskançlık, güvensizlik soktum. Ondan sonra, her gün en ufak meselede münakaşa ettirdim. Şimdi ikisi ayrıldılar, birbirlerine düşman oldular) der. İblis de çok beğenir, onu alnından öpüp (Aferin, en büyük işi başardın, bundan sonra diğer işleri de nasıl olsa bozulur) der.

Merhum Hocamız, (Bu şeytanın ismi, Hannâs'tır. Hannâs'ın vazifesi, aile arasında, kardeşler arasında, akraba arasında, iş yerinde, birbirini seven insanlar arasında geçimsizliğe sebep olmaktır. Yani İblis, ara bozmak için, Hannâs isminde birini görevlendirmiştir) buyururdu.

İşte onun için Nas sûresinde mealen buyuruluyor ki:
(De ki: “Ben insanlardan ve cinden, insanın gönlüne vesvese veren, Hannâs denilen şeytanın şerrinden, insanların Rabbi, insanların meliki, insanların mabudu olan sana sığınırım Yâ Rabbi!”)

Merhum Hocamız, (Allahümme innî e’ûzü bike min hemezâtiş-şeyâtîn duasını sabah akşam okumalıdır) buyururdu. Mânâsı, (Yâ Rabbî, şeytanların‎ [İblis'in, nefsin ve kötü insanların] şerrinden‎ sana sığınırım!) demektir.

Peygamber efendimiz, (İki mümin Allah rızası için bir araya gelse, şeytan aralarına giremez) buyuruyor. Dolayısıyla, karı-koca birbiriyle iyi geçindiği zaman, o eve şeytan giremez. Onun için, Ehl-i sünnet itikadında olup, evliya zatları seven iki kimsenin evlenmesi, çok büyük bir nimettir. Çünkü bütün büyük zatlara muhabbet bağıyla bağlanacaklardır. Büyüklerin feyzine, himmetine kavuşacak, çok rahat edeceklerdir. Fakat dinden imandan haberi olmayan veya itikadı bozuk bir kimseyle evlenmek çok tehlikelidir. Geçici bir heves için, insan dünyasını âhiretini tehlikeye sokmamalıdır.
 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
17 Ocak 2022 Pazartesi
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net