Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
İmansız amel

Sual: Bir hoca, oruç tutan Hristiyan için, (Tuttuğu orucun sevabını alır) diyor. Delil olarak da şu iki âyet-i kerimeyi söylüyor:
(Zerre kadar hayır yapan sevabını, zerre kadar şer yapan cezasını görür.) [Zilzal 7, 8]
(Allahü teâlâ zerre kadar haksızlık etmez, zerre kadar bir iyiliğin sevabını da kat kat artırır, kendinden de büyük ecir verir.)
[Nisa 40]
Bir Hristiyan yaptığı ibadetlerin, iyiliklerin sevabını alır mı?
CEVAP
Asla alamaz. İmansız amel olmaz. Yani ibadet ve sevap, imana bağlıdır. İman da İslamiyet’e bağlıdır. Yani iman İslâmiyet'e uygun olmalıdır. Ancak bu imana kavuştuktan sonra yapılan ibadetler iyilikler geçerlidir. Şartsız bildirilen hükümlerin, bazı şartları bulunur. Mesela (Cömerdin yeri cennettir) hadis-i şerifi, düzgün imana sahip olan Müslümanlar içindir. Kâfirler için değildir. Kâfirler, kitaplı kâfir ve kitapsız kâfir diye ikiye ayrılır. Hristiyanlar, kitaplı kâfirdir. Kitaplı olsun, kitapsız olsun veya müslüman iken mürted olsun, hiçbir kâfirin iyiliğine sevab verilmez. Birkaç âyet-i kerime meali:
(Kâfir olarak ölenlerin işleri, dünyada da, âhirette de boşa gider.) [Bekara 217]

(İmansızın ameli boşa gider.) [Maide 5]

(Kâfirlere âhirette yalnız Cehennem vardır. Emekleri boşa gider.) [Hud 16]

(De ki: Size en çok ziyana uğrayanları haber verelim mi? Onlar dünya hayatında iyi işler yaptıklarını sandıkları hâlde, çabaları boşa giden kimselerdir. İşte onlar, Rablerinin âyetlerini ve Ona kavuşmayı [dirilmeyi, hesabı, ceza ve mükâfatı] inkâr eden, bu yüzden amelleri boşa giden kimselerdir. Onlar için, Kıyamet günü, hiç terazi kurmayız. [İyilikleri ile kötülüklerini ölçmeyiz çünkü amelleri boşa gitmiştir, tartıya girecek makbul şeyleri kalmamıştır.]) [Kehf 103, 104, 105]

Bir hadis-i şerif:
(İmanı olmayan [her çeşit kâfir] Cennete girmez.) [Tirmizî]

Küfür, öyle büyük günahtır ki, sevabları yakıp yok ediyor. İtikatta bid’at sahiplerinin de günahları sevablarını yok ediyor. Din kitaplarında da deniyor ki:
İmanı olmayanlara âhirette af ve mağfiret yoktur ve küfürlerinin karşılığı olarak Cehennem azabında sonsuz kalacaklardır. (İbni Âbidin)

İmanı olmayanın kötülükten sakınmasını veya kötülüklerden, haramlardan sakınmayanın farzları yapmasını yahut farzları yapmayanın, sünnetleri, nâfile ibadetleri yapmasını, Allahü teâlâ beğenmez, kabul etmez. İman, Muhammed aleyhisselamın bildirdiklerine inanmaktır. (İslam Ahlakı)

Kâfirlerin ve bid’at sahibi olanların, yani itikadı bozuk olan müminlerin iyilikleri reddedilir, şerleri için de ceza görürler. (Cevap Veremedi kitabı)

Yalnız imanla Cennete girilirse de, yalnız amelle Cennete girilmez. Amelsiz iman makbul, imansız amel ise makbul değildir. Peygamber efendimiz, (Hiç kimse, ibadeti sebebiyle Cennete girmez) buyurmaktadır. Yalnız imanla Cennete girilir. Fakat yalnız amelle, Cennete girilmez. İmanı olmayanların yaptıkları ibadetler, hayırlı işler, sadakalar, Kıyamette hiçbir işe yaramaz. (Miftah-ül-Cennet)
 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
14 Haziran 2024 Cuma
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net