Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Tütün de zikreder

Sual: Bir hoca, (Bütün otlar zikreder, tek zikretmeyen ot, tütün bitkisidir) diyor. Tütün niye zikretmez ki?
CEVAP
O kimse, ya cahilliğinden veya bildiği hâlde taassubundan dolayı tütünü kötülemek için öyle söylemiş olabilir. Gökte ve yerde bulunan gezegen ve taş gibi canlı cansız her şey zikreder. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Yedi kat gökle yer ve bunların içindekiler [canlı cansız her şey], Allah’ı tesbih eder. Hiçbir şey yok ki, Onu hamdle tesbih etmesin, fakat siz, onların tesbihini anlayamazsınız!) [İsra 44]

Allahü teâlâ, (Allah'ı zikretmeyen hiçbir şey yok) buyururken, o hocanın tütün bitkisi zikretmez demesi çok yanlıştır. Hac suresinin 18. âyet-i kerimesinde de, gökteki Güneş, Ay ve yıldızlarla yerdeki dağlar, ağaçlar ve bütün hayvanların zikrettiği bildiriliyor.

Yine böyle, mutaassıp bir cami imamı, (Her bitki Allah'ı zikreder, tütün zikretmez, o kâfirdir) der. Nakşi büyüklerinden âlim ve seyyid bir şeyh hazretleri de, tütün içmediği hâlde, onun mubah olduğunu göstermek için, (Getirin, imamın kâfir dediği tütünü yakayım) buyurur. İmam hatasını anlayıp özür diler.

Yine tütüne haram diyen taassup ehli bir hocaya Temel der ki:
(Mubah diyenler de var, haram diyenler de. Ben her iki tarafı da memnun ediyorum. Tütün, haramsa yakıyor, helâl ise içiyorum.)

Temel, (Tütün haramdır, tütün kâfirdir) diyenin gönlü olsun diye, tütünü yakıyormuş, bu arada mubah diyen zata da uymak için içiyormuş.

Zikretmeyen bitki var mı?
Sual: Sigarayı şaraptan daha kötü bilen, her fırsatta, alkolün değil de, sigaranın haramlığından bahseden çok bağnaz bir hoca, sigara hakkında öyle hikâyeler uyduruyor ki, selim akıl sahiplerinin bunları kabul etmesi mümkün değildir. Son olarak, (Her bitki Allah'ı tesbih eder, zikretmeyen tek nebat, tütün bitkisidir) dedi. Tütün gerçekten zikretmez mi?
CEVAP
Taassup, insana olmayacak şeyleri söyletiyor. Eğer öyle söylemesi, câhilliğinden değilse, mutlaka art niyetinden dolayıdır. Çünkü yalnız bitkilerin değil, istisnasız canlı cansız her şeyin Allah'ı zikrettiği Kur’an-ı kerimde açıkça yazılıdır. (Hocayım) diyen biri, bunu nasıl bilemez? Bir âyet-i kerime meali:
(Göklerde ve yerde [istisnasız] ne varsa, hepsi Allahü teâlâyı tesbih etmektedir.) [Hadid 1]

Bezzaziyye fetva kitabında, (Kabristandaki yeşil otları koparmak mekruhtur. Çünkü istisnasız bütün otlar, tesbih eder) buyuruluyor. Bu fetvada da hiçbir ot istisna edilmemiştir.
 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


detay.asp?Aid=4787
detay.asp?Aid=4787
İhlas Vakfı
Dünya İçin Paylaşma Vakti
Online Bağış Yapmak İçin
Güncelleme Tarihi
9 Aralık 2021 Perşembe
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net