Aradığınız kelime sarı renk ile işaretlenir.
Yazı boyutu     
 
Günün Sohbeti - Teyemmümün farzı üçtür

Teyemmümün farzı üçtür

Sual: Teyemmümün farzı kaçtır ve teyemmüm nasıl yapılır?

Cevap: Teyemmümün farzı üçtür:
1- Cenabetten temizlenmek için veya adetsizlikten temizlenmek için niyet etmektir. Abdestsiz bir kimse, talebesine göstermek için teyemmüm ederse, bununla namaz kılamaz.

Teyemmüm ile namaz kılabilmek için, yalnız teyemmüme niyet etmek yetişmez. İbadet olan başka bir şeyi, meselâ, cenaze namazı kılmak için, secde-i tilâvet yapmak için veya abdest için veya gusül için teyemmüm etmeğe niyet lâzımdır.

Teyemmüme niyet ederken, abdest ile guslü ayırmağa lüzum yoktur. Abdest için niyet etmekle, cenabetten de temiz olur. Cenabetten temizlenmeğe niyet edilen teyemmüm ile namaz kılınabilir. Abdest için ikinci teyemmüme lüzum yoktur.

2- (Menâhic) kitabında diyor ki, (Şâfiî ve Hanbelî mezheplerinde, teyemmüm yalnız toprakla yapılır. Hanefide ve Malikide iki kolu dirseklerinden yukarı sıvalı olarak, iki elin parmakları açık olarak avuç içlerini temiz toprağa, taşa, toprak veya kireç sıvalı duvara sürüp ve ileriye, geriye oynatıp, avuç içlerini en az üç parmak miktarı değmek üzere, iki avucun içleri ile yüzünü bir kere mesh etmek, yani sığamak.)

Yüzü tam mesh edebilmek için, avuçlar açık ve dört parmak birbirlerine yapışık ve iki elin ikişer uzun parmaklarının uçları birbirlerine değmiş olarak, avuç içleri saç kesimine konup, çeneye doğru yavaşça indirilir. Parmaklar yatay vaziyette alnı, göz kapaklarını, burnun iki yanını ve dudakların üzerlerini ve çenenin yüz kısmını iyice sığamalıdır. Bu esnada avuç içleri de yanakları sığar.

3- İki avucu tekrar toprağa sürüp, birbirine çarparak, tozu toprağı silkeledikten sonra, önce sol elin dört parmağı içi ile, sağ kolun alt yüzünü, parmak ucundan dirseğe doğru sığayıp sonra, sağ kolun iç yüzünü, sol avuç içi ile, dirsekten avuca kadar sığamaktır. Bu esnada sol baş parmak içi sağ baş parmak dışını sığar. Bir rivayette, yüzüğü çıkarmak ve parmakların yanlarını diğer elin parmaklarının içleri ile mesh etmek lâzım değildir. Geniş yüzük hareket ettirilir. Sonra, yine böyle sağ el ile, sol kol sıvanır. El ayasını toprağa sürmek lâzımdır. Toprağın, tozun elde kalması lâzım değildir. Avuç içleri yüzünün ve kollarının iğne ucu kadar yerine değmezse, teyemmüm sahih olmaz. Abdest ve gusül için teyemmüm aynıdır. (Tam İlmihal s. 149)

www.dinimizislam.com

Osman Ünlü’nün Türkiye gazetesinde bugün yayımlanan makalesi için tıklayınız...

 
Geri dön
 
 
Dini Konularda Ara:


http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4787
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4787
 
İhlas Vakfı Öğrenci Yurtları
Öğrenci Yurtları Birliği
Güncelleme Tarihi
16 Ocak 2018 Salı
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır.
Orijinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya gerek kalmadan,
herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.
AnaSayfam Yap   |    Favorilere Ekle   |    RSS
Ziyaretçi Sayısı

Hosted by İhlas Net